


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 5 W |
| Height | 2.38 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 14 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 240 mV |
| Line Regulation | 50 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68890
Ext.Price$0.68890
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68890 | $0.68890 |
| 10 | $0.56006 | $5.60060 |
| 25 | $0.51506 | $12.87650 |
| 50 | $0.47368 | $23.68400 |
| 100 | $0.43563 | $43.56300 |
| 300 | $0.41573 | $124.71900 |
| 500 | $0.39673 | $198.36500 |
| 1000 | $0.37578 | $375.78000 |
